Facebook
Anasayfa WtC Bülten Filtresiz Kasım / Leke
10.11.2021

Filtresiz Kasım / Leke

Cildimiz her haliyle bizim ve güzel. Bu gerçekten yola çıkarak bu Kasım, filtreleri kaldırıp atıyor ve ağırlıklardan kurtuluyoruz. Öte yandan, yapılması gerekenleri yaptıktan sonra süreci oluruna bırakmak gerektiğinin de fevkalade farkındayız :)

Bu hafta WTC Bülten’in konusu Leke! Lekenin arkasındaki dinamik nedir, hangi durumlarda oluşur ve neler yapmalıyız? Kendimiz, çevremiz ve gezegen için elimizden geleni yaptığımız ve gerisini oluruna bıraktığımız “Efsane bir Kasım” olsun!
 
 

Leke!

Cildimizdeki pigment üreten hücrelerin (melanosit) uyarılarak bol miktarda melanin üretmesi ve bu melaninin katman katman yayılarak, cilt yüzeyinde belirgin bir hale gelmesi durumuna “leke” diyebiliriz.

Akneden melazmaya, güneş lekelerinden, çillere ve yaşlanmadan cilt kanserine kadar uzanan geniş bir alanda ortaya çıkabilen lekelerin arkasındaki dinamikler çeşitlilik gösterse ve daha derin ele alınmaları gerekse de sizin için belli başlılarını derledik.

Güneş

Güneş, hayatın birkaç kaynağından birisi. Yüzünü göstermesi, vücudu sarmalamasıyla mutluluk hormonlarını cömertçe salgılatan güneşin, birçok yararının yanı sıra dikkat edilmesi gereken yanları da var.

Doğal bir vitamin D kaynağı olan güneş, UV ışınlarıyla cildimize ulaştığında cildimizde vitamin D aktifleşmeye başlar. Aktif formdaki vitamin D, kalsiyumun bağırsaklarımızdan daha kolay emilmesini ve kemiklerimiz tarafından tutulmasını kolaylaştırırken kemiklerimize güç verecek şekilde birikimini sağlar.

Kemik sağlığının yanı sıra cilt sağlığı üzerinde de olumlu etlikleri olan güneş, anti-inflamatuar yapısı sayesinde akneyle savaşım ve aknenin kontrolü noktasında önemli katkılar verir.

Yine de hemen hemen her şeyde olduğu gibi güneşin de sorumlu bir şekilde tüketilmesi gerektiği akıllardan çıkartılmamalı; çünkü cilt rengimizdeki değişimler, güneş ışınlarına kontrolsüz maruz kalmamızdan kaynaklanabilir.

Bu noktada yapabileceğimiz en doğru şey, sadece güneşin yüzünü daha fazla gösterdiği yaz aylarında değil; güneşe her doğrudan maruz kalındığında güneş kremi kullanmak olacaktır. Karar verirken göz önünde bulundurmanız gerekenlerden birinin de, kullandığınız güneş kremlerinin tatlı ya da tuzlu suyla temas ettiğinde yer altı ve üstü su ekosistemlerine zarar vermeyen yapıda olması gerektiğini söyleyebiliriz. Güneş kremine ulaşımınızın olmadığı durumlar olursa tavsiyemiz, 12.00 – 16.00 arası güneşe doğrudan maruz kalmamanız yönünde olacaktır. Çünkü maruz kaldığımız UV yoğunluğu eski yoğunlukta değil ve kanserojen etkisi gün geçtikçe artıyor.

Ürün Seçimi

Yanlış ürün seçimleri de cilt lekelerinin bir sebebi olabilir. Cildinizin parmak iziniz gibi biricik olduğunu unutmadan, cildinizin sağlığı için kullanacağınız ürünlerin seçimini yaparken, herkese uyan çözümlerden ziyade bir hekim yönlendirmesiyle sadece ihtiyacınız olanı seçmelisiniz. Bu sizi gereksiz zaman ve para kaybından kurtararak sürecinizi kısaltacaktır.

Beslenme Tarzı

Yağlı, şekerli ve fazlaca işlemden geçmiş gıdalardan zengin bir beslenme şekli, glikasyon ve karbamilasyon gibi yaşlanma süreçlerimizi hızlandıracağı için cildimizde leke oluşumunu artırabilir. Aynı zamanda süt ve süt ürünleri tüketiminin de bazı insanlarda cilt lekelerine yol açabildiği unutulmamalıdır.

Kapalı Gözenekler

Cilt tarafından üretilen cilt yağının hormonal nedenlerle fazlalaşarak gözenekleri kapatmasıyla kötü bakteriler, cilt örtüsü içinde sayıca artarak akneye sebebiyet verebilirler.

Genetik

Bazı kalıtımsal durumlar, leke oluşumuna neden olabilir. Mesela cilt rengindeki homojenliğin bozulmasına yol açabilen akneye yatkınlık, genetik miras yoluyla aktarılmış olabilir.

Sonuç

Her ne sebeple olursa olsun, günün sonunda cildimiz, renk değişimleri ya da ton tutarsızlıklarıyla bize bir şeyler anlatmaya çalışıyor. Bu bazen diyetimiz, bazen güneşle olan ilişkimiz, bazen de cilt bakım rutinimiz. Olabilecek en doğru teşhis ve en hızlı tedavi için yapmanız gereken yegâne şey, doktorunuza danışmak olacaktır.

Cildinize ve kendinize iyi bakın!

WTC Ekibi

İlgili Bültenler
Nemlendiriciler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

28.04.2022

WTC Bülten’in bundan önceki iki sayısında cildin en dış katmanı olan Stratum Corneum tabakasının yapısını, cildin su ve nem ihtiyacını ve cilt nemlendirme mekanizmalarını inceledik.

Cilt nemlendirme, nemlendiriciler, hümektanlar, emolyanlar, okluzifler, seramitler, slugging, gece kremi

Güneş kreminiz sizi ne kadar koruyor?

2.06.2022

Etkin bir güneş koruması için güneş kreminizin hem UVB hem de UVA ışınlarına karşı güçlü bir koruma mekanizmasına sahip olması gerektiğini artık hepimiz biliyoruz.

güneş kremi, UV koruması, UVA ışınları, UVAPF, PPD, pigmentasyon, geniş spektrum

Cilt Temizliği

28.03.2022

Cilt sağlığı rutinin en kolay adımı olarak görülse de temizlik adımı, birçok sorunun cevaplandırılmasını gerektiren bir adım. Kişinin cilt tipini doğru bilmesi, ihtiyacı olan içerikleri hangi formda tercih edeceğini belirler. Bu noktada atlananlardan birisi de aslında cilt tipimizin 365 gün aynı olmamasıdır. Mevsimler ve dönemsel hayat tarzı değişiklikleri cildimizin de değişmesine neden olur ve aslında her bir biz için farklı çözümlere ihtiyaç duyarız. Ne dersiniz, biraz şizofreni kokuyor değil mi? 😊 Yine de telaşa çok da kapılmamanız için sizlerle işinizi kolaylaştıracak bir şema paylaşmak istiyoruz

AHA, BHA, PHA, Temizlik, cilt bakım rutini