Facebook
🚚 1000 TL üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz 🚚 Tüm kampanya ve sürprizlerden haberdar olmak, cildinize iyi gelecek bilgileri duymak için WTC Bülten'e üye ol!
Anasayfa WtC Bülten YUN ve Devrimsel Akne Tedavisi
2.03.2022

YUN ve Devrimsel Akne Tedavisi

Sevgili Begüm Güzel Güngör, bakteriler ve ciltflorası üzerindeki etkilieri üzerine Güzellik Yayında Platformu için yaptığı kaynak değerindeki çalışmanın ikinci bölümüyle kaşınızda. Bu bölümde Begüm, akneyle mücade konusunda devrimsel bir değişim getiren YUN markasına konuk oluyor ve hepimizin aklındakileri doğrudan markanın yaratıcılarına soruyor. İki bölüm halinde yayınladığımız çalışmanın Güzellik Yayında'daki tek haline, buradan ulaşabilirsiniz.

1. YUN’un hikayesini biraz anlatabilir misiniz? Başlangıç fikri neydi, nasıl gelişti ve hangi aşamalardan geçti?

Antwerp Üniversitesi’nde mevcut cilt bakımı pazarını sorguluyorduk. Günümüzde hiç olmadığı kadar temiz yaşıyor olmamıza ve insanların cilt bakımı rutinlerinin iyice oturmuş olmasına rağmen, cilt problemleri ve otoimmün bozukluklar giderek yaygınlaşıyor. Bu şaşırtıcı gizem bizi daha sürdürülebilir bir cilt bakımı alternatifi bulmaya yöneltti.

Biyomühendis ve mikrobiyoloji profesörü Sarah Lebeer ve benim liderliğimdeki ekibimizle Antwerp Üniversitesi’nde yaptığımız uzun yıllar süren Ar-Ge çalışmaları, YUN’un ilk temellerini atmıştı. Araştırmamızın pratik uygulamalarına yönelik arayışımız bizi Tom Verlinden’le buluşturdu. Kendisi de bir eczacı olan Tom Verlinden, antibiyotik ve antimikotiklerin aşırı kullanımını azaltacak etkili ve sürdürülebilir cilt bakımı ürünlerine herkesin erişimini sağlamayı misyon edinmiş olan biyoteknoloji şirketi YUN’u kurdu. Antwerp Üniversitesi Farmasötik Teknoloji ve Biyofarmasi Bölümü Başkanı Profesör Filip Kiekens ve Eczacı Tim Henkens’in desteğiyle, bakterileri kozmetik formülasyonların içinde canlı tutacak teknolojiler geliştirmeye devam ettik. Kasım 2016 sonunda, YUN ve Antwerp Üniversitesi, büyük buluşumuzun duyurusunu yaptı: zararlı bakterilerle mücadele etmeye en uygun olan özel bakteri suşlarını seçip ayırmayı ve bunları doğru düzgün bir ürün içinde formüle edebilmeyi başarmıştık.

2. “Mikrobiyom” cilt bakımında giderek popülerleşen bir kavram ve sürekli olarak bu alanda yeni ürünler çıktığını görüyoruz. Pro-, pre- ve postbiyotikler içeren ürünlerin birbirlerinden ne farkı var?

Bildiğimiz gibi, mikrobiyom cildimizin birinci koruma katmanı ve çok sayıda bakteri ve mantardan oluşuyor. Hem içeride hem dışarıda, bunlar vücuttaki neredeyse tüm sistemleri etkiliyorlar ama en önemlisi, onlar bizim sağlığımız için gece gündüz savaşan koruyucu ordumuz. Bunu görsel olarak zihnimizde canlandırmak istersek… Gözünüzün önüne mikroskobik bir yağmur ormanı getirin; çubuk şekilli bakteri grupları gevezelik ede ede cilt hücreleriniz arasında cirit atıyor, bazı stafilokok kolonileri gözeneklerinizi kendileri için yepyeni birer kanepe olarak kullanıyor ve ortalıkta dörtnala gezinen bir bakterinin kamçısı dalgalanıyor… Genel resmi anladınız mı?

‘Pro, pre- ve postbiyotiklerin hepsi cildimizdeki bu ekosistemi uyarmak için varlar.’

  1. Dünya Sağlık Örgütü probiyotikleri “yeterli miktarda uygulandığında konağın sağlığı üzerinde yararlı bir etki sağlayan canlı organizmalar” olarak tanımlıyor. Yani basit bir ifadeyle probiyotikler, cilt sağlığımız için bir fayda sunabilmeleri için cildimize büyük miktarda uygulamamız gereken dost canlısı, iyi bakterilerdir.
  1. Probiyotikler canlı bakterilerin kendisiyken, prebiyotikler mikroorganizmalar tarafından seçilip tüketilen ve böylelikle sağlığa faydalı etki yapan substratlardır. Bunu mikrobiyomunuzu daha verimli hale getiren besin maddesi gibi düşünebilirsiniz. Yani bakterileriniz için sağlıklı birer atıştırmalık!
  1. Son olarak postbiyotikler de canlı olmayan mikroorganizmalar ve/veya mikroorganizmalar tarafından üretilen bileşenlerden oluşan preparatlardır. Kısacası, tüm döngüyü tamamlamak için: canlı bakteriler olan probiyotikler, prebiyotikler ile beslenirken, postbiyotikler meydana gelir. 

3. Ürünleriniz ciltte nasıl çalışıyor, YUN’a özel olan çalışma mekanizması nedir? Ve “iyi bakteriler” cilde uygulandıktan sonra nasıl tutunup kalıcı olabiliyorlar?

Canlı bakteriler olan laktobasillerin birçok faydası var çünkü patojenik bakterilerin aşırı üreyip zarar vermesini engellemek için birden fazla şekilde çalışıyorlar.

Öncelikle, canlı oldukları için, patojenik bakterilerle besinler uğruna savaşıp onlara, hayatta kalması zor bir ortam yaratıyorlar. Yani beslenecek ne kadar çok boğaz olursa herkes için yemek miktarı o kadar azalıyor. İkinci olarak, iyi bakteriler desteklenip çoğaltılınca güçlerini bir araya getirebiliyor ve laktik asit ile “bakteriyosin” denilen bir maddeyi üretmeye başlıyorlar. Bunlar patojenlerin büyümesini engelleyip cilt sağlığınızı iyileştiren kimyasal moleküler yapılardır. Üçüncü olarak ise, içlerinde bakteriler tarafından üretilenler de olan yüzeydeki diğer moleküller cilt bariyerinizi ve cilt bağışıklığınızı güçlendiriyor. 

Peki, bunların bu kadar etkin şekilde çalıştıklarını nasıl anladık? Akne semptomları gösteren kişilerle yaptığımız plasebo kontrollü çift kör klinik çalışmalar bu canlı probiyotik bakterilerin etkinliğini gösterdi. Yeni nesil dizileme olarak bilinen bir teknikle cilt mikrobiyomunu analiz etmeye başladığımızda “kötü bakteriler” üzerinde ciddi bir etki gözlemledik. Ayrıca, canlı laktobasillleri eklediğimizde de mikrobiyomun çeşitliliği bozulmadı! Tedaviyi durdurduktan ve semptomlar iyileştikten sonra, kendi cilt mikrobiyotanız kontrolü yeniden devralmaya başlıyor, bu da sağlıklı bir cilt mikrobiyomunun ne kadar dirençli olduğunun altını çiziyor.

Son olarak, bakterilerin cilde uygulandıktan sonra hayatta kaldıklarını keşfettik; böylece mikroskobik cilt ormanımızda hünerlerini gösterebiliyorlardı. Hatta adezyon molekülleri üretip adeta cildinizin üzerinde koruyucu bir ağ örer gibi birbirlerine bağlanarak cildimize tutunmayı bile başarabiliyorlar. Aslında düşündüğünüzde, canlı probiyotikleri cildimize uygulamak her gün cildimiz için mikrobiyolojik bir zırh kuşanmaya benziyor! 

mikrobiyomnedir

4. Bildiğimiz kadarıyla her bir kişinin mikroflorası birbirinden farklı. YUN ürünleri nasıl oluyor da cilt tipine göre ayrımlar haricinde herkesin cildi için uygun olabiliyor? Ürünler sadece akneye meyilli ciltlere mi yönelik yoksa cilt mikrobiyomunu sağlıklı tutmak isteyen herkes faydalanabilir mi? 

Öncelikle, eğer bir kişinin cildi sağlıklıysa, cilt mikrobiyomunu bozmamak ve hayati önemdeki bu koruyucu bariyerin bütünlüğünü korumak çok önemlidir. Faydalı bakterilerinize zarar vermeyeceklerinden emin olmak için biz bileşenlerimizi, oldukça katı koşullara dayanarak titizlikle seçiyor ve test ediyoruz. Mikrobiyom için gerçekten güvenli oldukları için ürünlerimiz farklı cilt tiplerine fayda sağlayabiliyor ve farklı mikrobiyom yapılarıyla başa çıkabiliyor. Bu yaklaşım sayesinde, YUN dünyada mikrobiyom için güvenli bir numaralı marka olarak kabul ediliyor.

İkinci olarak, biz konuya problem tarafından yaklaşıyoruz. Akne gibi bir probleme mikrobiyolojik bir bakış açısından baktığımızda, belirli bakterilerin bizi rahatsız eden kırmızı ve iltihaplı sivilceler gibi semptomlara yol açtığını görüyoruz. Bakterilerin bu problemin nedenleri arasında önemli bir payı olduğunu bildiğimiz için, bu enflamasyon tetikleyici mekanizmalara karşı koyabilecek probiyotik suşlarını seçmek için çok kapsamlı bir tarama ve eleme çalışması yürüttük. Laktobasiller bize tekrar tekrar, çok farklı ortamlarda bile bu görevi yapmaya uygun olduklarını gösterdiler. 

Böylece bizim mikrobiyom için güvenli cilt bakımı koleksiyonumuz her yaştan, cinsiyetten ve etnisiteden insan tarafından güvenle kullanılabiliyor, çünkü bizim faydalı cilt mikrobiyomumuza zarar vermiyorlar. Muhtemelen antibakteriyel kozmetik ürünlerin aşırı kullanımının tetiklediği, hassas cilde sahip olan kişiler için bu ürünler ciltteki disbiyozu (bakteriyel dengenin bozulması) onarıp dengeye kavuşturmaya ve genel cilt sağlığını iyileştirmeye yardımcı olurlar. Akneye meyilli ciltlere özel olarak da, semptomları iyileştirmek amacıyla ACN koleksiyonumuzu geliştirdik.  

Öneri İçerik : Nedir Bu Mikrobiyom ?

mikrobiyom_nedir

5. ACN ve ACN+ koleksiyonlarınızın, genelde antibiyotik kullanımını içeren geleneksel akne tedavilerinin yerini alabileceğini düşünüyor musunuz? Birlikte çalıştığınız dermatologlardan sonuçlarla ilgili nasıl geribildirimler alıyorsunuz?

Günümüzde, deri altında iltihaplanmanın olduğu ciddi akne vakalarında oral yolla alınan retinoidler ya da antibiyotikler, durumun kritik oluşu nedeniyle muhtemelen daha iyi bir seçim olacaktır. Yine de, bu seçim her zaman vaka bazında değerlendirme ve geleneksel tedavilerden probiyoterapi gibi daha sürdürülebilir seçeneklere kadar varolan yöntemler arasından seçim yapacak olan dermatologun medikal değerlendirmesine bağlı olacaktır.

Bununla beraber; tüketicilerden, eczacılardan ve dermatologlardan hafif ila orta derece akne semptomlarına karşı YUN ürünlerinin kullanımıyla ilgili olumlu geribildirimler almaya devam ediyoruz. Dermatologlar sürekli olarak antibiyotiklere alternatif arayışında oldukları için, probiyoterapinin olumlu fayda/risk oranlamasını net bir şekilde görüyorlar.

6. David Whitlock’ın AOBiome ve Mother Dirt firmaları mikrobiyom dengeleyici kişisel bakım ürünlerine kapıyı aralamıştı. Azitra, egzama gibi kronik problemleri tedavi etme hedefiyle “canlı” bakterilerin yardımıyla ciltte eksik olan proteinleri yeniden kazandırmaya odaklanıyor. Mikrobiyom ve probiyotikler alanında çalışan birçok başka firma daha var. Rekabeti ve probiyoterapinin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Nihayet bu kadar çok oyuncunun dikkatini bu meseleye yöneltmesini ve cilt sağlığında mikrobiyomun önemini kabul etmesini olumlu bir işaret olarak görüyoruz. Canlı bakterilerin potansiyeli ortaya çıkmaya daha yeni başladı ve bir mikrobiyolog olarak bu yeni gelişmeleri ancak teşvik edebilirim. Aynı amaç uğruna çalışan birçok şirket olduğunda, cilt sorunlarıyla baş etmeye çalışan birçok insan için cilt sağlığını iyileştirme şansımız yüksek görünüyor. Umarım probiyoterapinin faydaları hakkında farkındalığı artırmaya devam edebiliriz, böylece dünya sonunda tüm o mikroskobik bakterilerin makroskopik etkisini deneyimleyebilir!

YUN neden Welcometoclub platformunda?

WTC platformu olarak bulunduğu alanda özel teknolojiler ve patentli içerikleri barındıran markaların klinik ve etkinlik çalışmaları başarılı ürünlerini, WTC Bilim Kurulu ile öncelikle vaatlerini test ederek en iyi şartlarla ülkeye getiriyor ve kişiselleştirilmiş profesyonel tavsiyelerle tüketicimizle buluşturuyoruz.

Mikrobiyom konusu da uzun süredir bireysel olarak radarımızda olan bir konuydu, bu konudaki mevcut akademik yayınlara ve teknolojileri derinlemesine araştırdık ve bizi en çok etkileyen 2 marka arasından, ürün denemeleri fazında performansından çok memnun kaldığımız YUN markasında kararımızı verdik. Kısa sürede aldığımız birbirinden güzel geri bildirimler de bizleri bu kararı aldığımız için çok memnun ediyor.

Üretim miktarları kullandıkları teknoloji ve içerik bakımından limitli olan YUN ise, normalde sadece kendi sitesi üzerinden ve Belçika’da belirli eczanelerde satışı olmasına rağmen, WTC projesine inandığı için platformumuzda yer almayı kabul etti.

İlgili Bültenler
YUN ve Devrimsel Akne Tedavisi

2.03.2022

Sevgili Begüm Güzel Güngör, bakteriler ve ciltflorası üzerindeki etkilieri üzerine Güzellik Yayında Platformu için yaptığı kaynak değerindeki çalışmanın ikinci bölümüyle kaşınızda. Bu bölümde Begüm, akneyle mücade konusunda devrimsel bir değişim getiren YUN markasına konuk oluyor ve hepimizin aklındakileri doğrudan markanın yaratıcılarına soruyor. İki bölüm halinde yayınladığımız çalışmanın Güzellik Yayında'daki tek haline, buradan ulaşabilirsiniz.

yun, akne, mikroflora, probiyoterapi

Akne Sonrası İz ve Lekeler

10.01.2024

Akne ve leke ilişkisine odaklandığımız bu blog yazımızda, lekelerin sebep ve çeşitlerini irdelerken muhtemel çözümlere de eğileceğiz.
İyi okumalar!

akne, akne lekesi, leke, cilt bakımı, leke tedavisi

Nedir Bu Mikrobiyom?

23.02.2022

Sevgili Begüm Güzel Güngör'ün, IG adıyla mind.on.beauty'nin Güzellik Yayında için hazırladığı kaynak değerinde bir çalışmayla karşınızdayız. Begüm, iki bölüm şeklinde ele aldığı konunun bu ilk nüshasında mikrobiyomu işliyor. Önümüzdeki hafta yayınlanacak ikinci bölümdeyse, akne tedavisinde devrim niteliğinde bir dönüşüm yaratan YUN'un yaratıcılarıyla yaptığı samimi sohbet bu sayfada yer alacak. Eğer siz de "Sahi, neydi bu mikrobiyota, mikroflora, pro/pre/post biyotik?" Diyorsanız, Kulube Hoş Geldiniz!

mikrobiyom, mikroflora