Facebook
1000 TL üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz 🚚 Tüm kampanya ve sürprizlerden haberdar olmak, cildinize iyi gelecek bilgileri duymak için WTC Bülten'e üye ol! 14-23 Haziran arası verilen siparişler 24 Haziran itibariyle kargoya verilecektir.
Anasayfa WtC Bülten Filtresiz Kasım / Akne
16.11.2021

Filtresiz Kasım / Akne

Bir ergen ya da yetişkin olmamıza bakmadan, herhangi bir zamanda karşımıza çıkabilen akneyi, insanların %82’si hayatlarının bir döneminde tecrübe ediyor.

İçerisinde yaşadığımız coğrafya, beslenme şeklimiz, seyahat ve çevre değişiklikleri, hava kirliliği, alışkanlıklarımız ve stresle mücadele yöntemimiz gibi etmenlerin yanı sıra, hormonal ve genetik miras yoluyla da akneye meyilli bir cilde sahip olabiliyoruz.

#filtresizkasım başlığı altında yapmakta olduğumuz yazı dizimize, “Akne” konusuyla devam ederken, tüm renkleri kucaklayarak nezaket yolunu seçtiğimiz,  bir Kasım olmasını temenni ediyoruz!

Sinir bozucu olduklarına ikna olduğumuz sivilcelerin arkasındaki olağan şüpheli, cildimizde oluşan fazla yağ. Cildimizin fazladan yağ üretimini tetikleyenler ise epeyce kalabalık. Alışkanlıklarımız, gıdamız, uyku döngülerimiz, makyaj malzemeleri, çok sayıda ve farklı aktif içeriklere sahip cilt sağlığı ürünleri, stres ve hamilelik gibi hormonal değişiklikler, cildimizin fazladan yağ üretimini artırarak, akne oluşturan bakterilerinin çoğalması için gerekli ortamın yaratılmasına yardımcı olabiliyor.

Akne tarafında gündem bu kadar yoğun olunca, akneyle başa çıkma yöntemleri de, akneyle nasıl başa çıkılacağını anlatanlar da çeşitlilik kazanıyor.

Öncelikle söylenmesi gereken şey, aknenin -yukarıda saydığımız sebeplerden dolayı- tamamen kişisel olduğu gerçeği. Bu noktada, herhangi birisi için işe yaramış olan bir çözüm, bizim için işe yaramayabilir ve bu durum, zamanımızı alırken bize manevi ve maddi kayıplar yaşatabilir. Bu sebeple, akneyle mücadele noktasında izlenecek en akılcı yöntemin, bir doktordan destek almak olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yazımızda akneyle mücadele ederken nelerin yanlış ve kulaktan dolma olduğu üzerinde durmak istedik. Doğrular mı? Onlar doktorunuzda J

Diş Macunu

Aknelere sıkılan diş macunu, cildinizin asidik dengesini bozarak floranızı etkiler ve akneyi bitirmek bir yana, daha da saldırgan bir hale bürünmesine sebep olur.

Makyaj

Makyaj yapmak akneye sebep olur ya da akne problemi olanlar makyaj yapamaz diye bir şey söyleyemeyiz, ama akneye meyilli bir ciltte gözenekleri tıkama riski yüksek olan makyaj malzemeleri, akneyi tetikleyici etki yapabilir. Ürün seçimlerine ve akşam cilt temizliğine dikkat etmek önemli. Makyaj fırçaları ve süngerlerin de bakteriler için harika bir ortam olduğunu unutmayın ve her kullanımdan sonra temizlemeye çalışın deriz.  

makyajurunleri

Sabun

Cildimiz tarafından üretilen fazladan yağın ciltten alınabilmesi için bir ajana ihtiyaç vardır. Ajan seçiminizi, cildinizin pH seviyesiyle uyumlu olmayan sabunlardan yana kullanmanız, cildi kurutup cilt bariyerine hasar vererek aknelerinizi harekete geçirebilir.

Sıkma

Akne ya da sivilce sıkma videoları izlediğinizi biliyoruz; çünkü biz de izliyoruz; fakat akneleri sıkarak yok olmalarını sağlayamazsınız. Aknelerinizi sıkarak, cildinizde iz kalması ve iltihabın dışarı çıkmak yerine derinin alt katmanlarına itilip daha kötü yayılması olasılıklarını artırırsınız. 

sivilcesikma

Siyah Noktalar

Açık komedonlar olarak tanımlanan siyah noktalar, potansiyel bir akne alanıdır. Ama bunları sıkmak, gerekli temizlik aşamaları olmadan aknenin daha da saldırganlaşmasına sebebiyet verebilir. Kılcal damarlarınıza hasar verme riski de çok yüksektir.  

Öneri Ürün : PI.Gene PHA Peeling Powder Wash 

Yıkama

Temizlik hissiyatı için cildinizi sık sık yıkamanız, aknelerin yok olmasını sağlamaz. Tersine, özellikle yanlış temizleme ürünü seçimiyle birleştiğinde, cildinizin su ve yağ dengesini bozarak cilt bariyerinizin hasar görmesine ve burada oluşan açıklıktan akneyi daha da coşturacak patojenlerin cilde nüfuz etmesine neden olabilir.

Güneş

Güneş ışınlarının ciltteki yağ tabakasını kurutma noktasında olumlu bir etkisi olsa da, doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmak, akne izlerine sebebiyet verebilir. Öte yandan, yaz aylarında daha yapışkan ve terli hale gelebilen cildimize daha fazla dokunma eğiliminde olduğumuz için cildin tahrişine ve cilde ilave bakteri bulaşına ortam hazırlamış oluruz. Akneye meyilli ciltler için güneş kremi önerilerinizi ise doktorunuzdan almanız yerinde olacaktır.

Uyku

Uykunun akneyle doğrudan ilgisi vardır. Eksik ve verimsiz uyku, fark ettirmeden stres seviyelerinizi artıracak ve bu durum da aknelerin ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilecektir.

Gıda

Çok şekerli, yağlı ve aşırı işlem görmüş gıdaların tüketimleri, kan şekerini hızlı bir şekilde artırıp düşürerek, aknenin oluşmasına rol oynayabilir.

Zaman

“Akneyi Bitiriyoruz!” “Merhaba Aknesiz Hayat!” gibi, gerçek olamayacak kadar iyi tekliflere sadece akneyle ilgili değil, hayatın her adımında temkinli yaklaşın. Büyük ihtimalle, doğru çıkmayacaklardır. Akne tedavisi, bir doktor gözetimde süre alacak olan bir tedavidir.

Bulaşı

Akne bulaşıcı bir cilt hastalığı değildir! Kişiden kişiye bulaşmaz.

Bakteriler

Tüm bakteriler kötücül değildir. Cildimizin koruma kalkanı olan cilt floramız, milyonlarca bakteriden oluşur. Bakteri dengesi bozulmuş olan bir cilt, akneye meyilli hale gelir. Tüm bakterileri kurutarak öldürmek yerine, iyi bakterilerin çoğalması için uygun ortamı yaratmak cilt florasını dengeleyebilir.

Günün sonunda akne, yukarıdaki gibi sadece dermatolojik tarafta değil, psikolojik tarafta da omuzlara yük bindirir.

Yapılan araştırmalar, akne sorunu yaşayan bireylerin 4’te 1’inin arkadaş edinmede, %43’ünün romantik ilişkiler konusunda sorunlar yaşadığını gösteriyorken hormonal ergenlik sivilceleri de çoğu zaman akran zorbalığına konu olarak çok tatsız durumlara yol açabiliyor.

15-19 Kasım Zorbalık Karşıtlığı Haftası’na da ev sahipliği yapan bu ayda gelin hepimiz, farklılıklardan doğan tüm renkleri kucaklayalım ve nezakete bir şans tanıyalım. Çeşitli olumsuzlukların eşiğinde olan gezegenimiz için ihtiyacımız olan tek şey, daha fazla sevgi cümleleri.

Kendimiz, çevremiz ve gezegen için elimizden geleni yaptığımız ve gerisini oluruna bıraktığımız “Efsane bir Kasım” olması dileklerimizle!

Işıltınıza sahip çıkın!

WTC Ekibi

 

İlgili Bültenler
YUN ve Devrimsel Akne Tedavisi

2.03.2022

Sevgili Begüm Güzel Güngör, bakteriler ve ciltflorası üzerindeki etkilieri üzerine Güzellik Yayında Platformu için yaptığı kaynak değerindeki çalışmanın ikinci bölümüyle kaşınızda. Bu bölümde Begüm, akneyle mücade konusunda devrimsel bir değişim getiren YUN markasına konuk oluyor ve hepimizin aklındakileri doğrudan markanın yaratıcılarına soruyor. İki bölüm halinde yayınladığımız çalışmanın Güzellik Yayında'daki tek haline, buradan ulaşabilirsiniz.

yun, akne, mikroflora, probiyoterapi

Akne Sonrası İz ve Lekeler

10.01.2024

Akne ve leke ilişkisine odaklandığımız bu blog yazımızda, lekelerin sebep ve çeşitlerini irdelerken muhtemel çözümlere de eğileceğiz.
İyi okumalar!

akne, akne lekesi, leke, cilt bakımı, leke tedavisi

Filtresiz Kasım / Akne

16.11.2021

Bir ergen ya da yetişkin olmamıza bakmadan, herhangi bir zamanda karşımıza çıkabilen akneyi, insanların %82’si hayatlarının bir döneminde tecrübe ediyor.

filtresiz kasım, akne