Anasayfa WtC Bülten Sadeleştirilmiş Cilt Bakım Rutini, Az Bazen Daha Çoktur!
20.09.2021

Sadeleştirilmiş Cilt Bakım Rutini, Az Bazen Daha Çoktur!

Cilt bakımı rutinimizi oluştururken galiba sonsuz seçeneğe sahibiz. Nasıl bir temizleyici tercih edersiniz? Köpürsün mü; yoksa köpürmeyeninden mi olsun? 

Tüm bu ürün ve süreçlere ihtiyacınız olduğunu düşünmeniz olağan; ancak gerçek şu ki yalnızca3-4 ürünle iyi ve kaliteli bir günlük ritüel oluşturabilirsiniz. pH’ınızı dengeleyecek bir temizleyici, aktif içeriklerden oluşan bir serum, cilt bariyerini koruyacak bir nemlendirici ve tabi ki iyi bir güneş koruyucu size yetecektir. 3-4 ürünle bir rutin oluşturmanın biraz derinine inelim.

Vazgeçilemeyecek, vazgeçilmesi teklif dahi edilemeyecek ilk basamak, temizlik!

Çevre kirleticilerinin gün içerisinde cildimiz üzerine yüklediklerini, cildin üretilen fazla yağdan arınmasını ve makyaj kalıntılarının temizlenmesini sağlayarak cildimizi etkin bir günlük rutinine hazırlayan bu değerli süreci ne yazık ki atladığımız oluyor.

Birçoğumuz, o sabah duşta elimize ilk geçenle bu temizliği gerçekleştirmeye çalışıyoruz; fakat yanlış temizleyici seçimi, ciltte kalıntılar kalmasına ve daha da kötüsü cildin nemli kalması için gerekli olan temel yağların ciltten sökülüp atılmasına sebep olabilir.

Bir temizleyici seçerken fark etmediğimiz temel şeylerden biri, temizleyicinin pH seviyesidir. Sağlıklı bir cilt, 5,5 pH seviyesindedir ve aslında asidik bir ortamdadır. Cildinizin pH seviyesi arttıkça cildin korucu duvarı cildinizi kirleticilere ve aşındırıcılara karşı daha savunmasız bırakacaktır. Bu sebeple iyi bir temizleyicinin pH dengeleyici bir özellikte olması gerekir.

Gizli silahız, serumunuz!

Serumlar, cildin ihtiyacı olan ve zaman içerisinde çeşitli sebeplerle azalan aktif içerikleri cilt derinliklerine ulaştırmak için tasarlanmış araçlardır. Nemlendiricilere kıyasla daha yumuşak bir kıvama sahip olmaları, cilde nüfuz etmelerini kolaylaştırır ve etkilerini en iyi gösterebilecekleri yere ulaşmalarını sağlar.

Farklı ihtiyaçlar için farklı aktif içeriklerden zengin bir şekilde üretilen serumlar, su ve yağ bazlı dokularda olabilirler.

Son zamanlarda farklı ihtiyaçlar için geliştirilen farklı serumları katman katman kullanmak, bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Bu parlak bir fikir gibi görünse de aktif içeriklerin birbirleriyle olabilecek en uyumlu şekilde çalışması noktasında bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz ve bazı cilt sorunlarını deneyimleyebilirsiniz. Bu sebeple, cildinizden beklentilerinizi önceliklendirerek hekiminizin sizin için oluşturmuş olduğu rutine bağlı kalmanız; tasarruf yapmanızı, hedeflerinize daha hızlı ulaşmanızı ve beklenmeyen sonuçlarla karşılaşma olasılığınızı en aza indirecektir.

Yardımcı kuvvet, nemlendiriciler.

Köprüden önceki son çıkış (güneş kreminden önceki son safha.) olan nemlendirici safhası, cilt bariyerini desteklerken bir adım önce cilt derinliklerine göndermiş olduğunuz değerli aktif içeriklerin orada kalması için sızdırmaz bir kilit mekanizması görevi görür. Nemlendiriciler, özellikle cildin nemini çeken kuru iklimlerde mutlaka kullanılmalıdırlar.

Nemlendiriciler bazı durumlarda serumlarda bulunmayan aktif içerikleri içerirler ve serumlar için harika birer yoldaş haline gelirler. Misal, bir retinol serumu uygulamasından sonra kuruluk gözlemlediğiniz cildinize seramidden zengin bir nemlendirici uygularsanız serum bazlı bazı yan etkilerden sıyrılabilirsiniz.

Tersine göç başlıyor.

Uzun zamandır bizle anlatılanın aksine, kaliteli bir cilt için küçük servetlere ve çok sayıda ürüne ihtiyacımız olmadığını öğrenmeye başladık. Bilimsel yöntemlerin kullanıldığı ve iyi formüle edilmiş az sayıdaki ürün, hekiminiz tarafından ihtiyaçlarınız gözeterek cildiniz üzerinde harika ve beklemediğiniz sonuçlar yaratacaktır.

İlgili Bültenler
Karantina Döneminde Cildimiz

15.09.2021

Bir yılını geride bırakmış olduğumuz karantina döneminde, bir çok şeye alıştık; ama bu cildimize olanlar da nesi?

Karantina, Covid, Covid-19, Pandemi

Sadeleştirilmiş Cilt Bakım Rutini, Az Bazen Daha Çoktur!

20.09.2021

Cilt bakımı rutinimizi oluştururken galiba sonsuz seçeneğe sahibiz. Nasıl bir temizleyici tercih edersiniz? Köpürsün mü; yoksa köpürmeyeninden mi olsun? 

sadeleşme, cilt bakım rutini